Na co czekam w 2018-ym

Lista filmów, które mają swoją polską premierę w tym roku i na które czekam najbardziej:

the-house-that-jack-built-01-photo-by-christian-geisnaes

1. PRAWDZIWA HISTORIA, reż. Polański

Pozycja oczywista, a jej wyjaśnienie proste – nowy film polskiego Mistrza. Mimo że recenzje nie są zachwycające, na pewno wybiorę się do kina, zwłaszcza że Polański jeszcze nigdy mnie nie zawiódł (no, może oprócz „Rzezi”).

2. UTOYA 22. JULI, reż Poppe

Film, który miał premierę na tegorocznym Berlinale, podejmujący temat ludobójstwa Breivika w stylu „Słonia” Van Santa. Ponoć wstrząsające dzieło, a umiejętnie zaserwowany niepokój jest w cenie.

3. WYSPA PSÓW, reż. Wes Anderson

Jedyny film, którego nie widziałem tego reżysera, oczywiście dlatego, że jeszcze go nie ma w polskiej dystrybucji. Anderson ma lepsze i gorsze momenty, ale akurat animowany „Fantastyczny Pan Lis”, napisany pospołu z Noah Baumbachem wyszedł mu świetnie. Oby z tą animacją było podobnie. Recenzje zbiera bardzo pozytywne.

4. THE HOUSE THAT JACK BUILT, reż. von Trier

Genialny Duńczyk wraca po kontrowersjach i to ponoć z przytupem. Matt Dillon i Uma Thurman zagrają główne role w historii o seryjnym mordercy, tytułowym Jacku. Akcja ma się dziać w latach 70., a von Trier ostrzega, że to może być jego ostatni oraz najbardziej krwawy film.

5. NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO, reż, Ramsay

Nowy film Lynne Ramsay wchodzi do polskich kin już w kwietniu i zbiera bardzo pozytywne recenzje. Joaquin Phoenix za swoją rolę w tej produkcji otrzymał Złotą Palmę.

6. HOLD THE DARK, reż Saulnier

Jeden z najlepszych niezależnych reżyserów ostatnich lat, autor „Blue Ruin” oraz „Green Room”, w końcu łączy siły ze swoim sztandarowym aktorem i niedawnym triumfatorem Sundance Maconem Blairem. Blair napisał scenariusz, a reżyserią zajął się Saulnier. Film zapowiedziany jest na 1 czerwca 2018 roku. Ukaże się wtedy na amerykańskim Netflixie i mam nadzieję, że pojawi się w tym samym czasie w polskiej wersji serwisu.

7. HEREDITARY, reż. Aster

Nowy horror od studia A24, które dało nam „Czarownicę”, ale też „Ex Machinę” oraz „Moonlight”. Wrzucałem wcześniej zwiastun, który robił wielkie wrażenie.

8. WIEŻA. JASNY DZIEŃ, reż. Szelc

Zapowiada się, że to jedna z najciekawszych polskich produkcji tego roku. Jagoda Szelc dostała za ten thriller psychologiczny Złote Lwy za najlepszy scenariusz oraz debiut reżyserski, a także Paszport Polityki. Spodziewam się bardzo wiele.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s